PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10034351}
7,5 12 309
ocen
7,5 10 1 12309
7,2 32
oceny krytyków
Perfect Days
powrót do forum filmu Perfect Days

Codzienne rytuały, niezmienne, wykonywane w precyzyjnym porządku, praca nawet najpodlejsza wykonywana z sercem i uważnością, umiłowanie przyrody, pasja do książek, trochę spotkań z ludźmi. Można by pomyśleć, że nie może być nudniejszego filmu. Wielki błąd. To film pochłaniający, zawłaszczający, otulający z domieszką zagadki i pytań, na które nie dostaniemy odpowiedzi. Ale mamy maleńkie tropy, które nam je dadzą, będziemy pod koniec seansu wiedzieć, a może bardziej intuicyjnie czuć. Przepiękne!

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Też jestem zachwycona. Można było sobie przez ten film tak przepłynąć, pozachwycać się codziennością i zostać na koniec z refleksją, czy oby na pewno potrafię docenić to, co mam? Lepszego otwarcia festiwalu nie mogłam sobie wymarzyć! Ach te Nowe Horyzonty <3

ocenił(a) film na 9
Kogel_Mogel

Oby jak najwięcej na festiwalu trafiło nam się takich filmów. Pozdrawiam:-)

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Piękne podsumowanie, mnie też pochłonął. A czasami ciężko mi wysiedzieć na filmie, także duży plus! :)

ocenił(a) film na 9
Agatonik

To slow cinema, które nie zatraciło cinema w slow. Ten film bardzo mnie ujął. Można cieszyć się każdym porankiem. Uśmiechnąć się wychodząc z domu. Nie potrzebować tłumu żeby być szczęśliwym. Piękny film.

ocenił(a) film na 9
majkalipcowa

O ileż łatwiej jest przy pozytywnym nastawieniu. Pozdrawiam:-)

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Zgadzam się, a ten film mobilizuje żeby chociaż spróbować :)

ocenił(a) film na 5
majkalipcowa

Za wyjątkiem, że tego szczęście nie było widać w bohaterze albo aktor tego nie oddał…

ocenił(a) film na 9
daria_d_filmaniak

Był w nim spokój. Chciałabym mieć takich ludzi wokół siebie.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Zauważyłyście Dziewczyny,że główny bohater w ogóle nie miał neta i nie korzystał z Filmwebu ? Może tędy droga ? Toalet u nas dostatek .Do dzieła - tak blisko by niewielkim kosztem osiągnąć wewnętrzny spokój .........

ocenił(a) film na 5
clarencefilmweb

:) Film mnie nie zachwycił. Wiem,że są różne drogi do celu.Można porządnie dbać o czystość toalet albo walczyć z patriarchatem .Wiem co wolicie :) :) :)

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

zauważyłeś, że jesteś pariasem i szkodnikiem w swojej rodzinie ?

ocenił(a) film na 8
thc86

zapytaj się swojej Matki co naprawdę o tobie myśli

thc86

Uwielbiam ten lewicowy równościowy humanizm, czystą międzyludzką dobroć i nieograniczoną tolerancję dla cudzych poglądów.

ocenił(a) film na 8
aklekot

twoje poglądy nikogo nie interesują, jeśli znajdziesz kogoś kogo zainteresują podziel się. Zadzwoń lepiej do matki zapytaj jak się czuję czy czegoś nie potrzebuje - przydaj się na coś darmozjadzie

thc86

Moja matka siedzi z tylu

ocenił(a) film na 5
thc86

Słuchaj, każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie i proszę nie ubliżaj innym , po to jest to forum żeby się konfrontować i dyskutować z zachowaniem kultury osobistej. Nie można obrażać kogoś bo ma inne zdanie niż ty. Idziesz na takim empatyczny film a potem się zachowujesz jak cham - to pytam czy coś zrozumiałeś o życzliwości z tego filmu…

ocenił(a) film na 8
daria_d_filmaniak

Nie mam życzliwości do takich komentarzy: 'Można porządnie dbać o czystość toalet albo walczyć z patriarchatem .Wiem co wolicie :) :) :)'

Po obejrzeniu empatycznego filmu nie ma obowiązku tolerować komentarzy z dupy

ocenił(a) film na 8
thc86

Teraz już rozumiem - to ty jesteś matką Klarensika - mimo wszystko szanuje waszą relację i mam nadzieję, że się wspieracie w życiu tak samo jak necie. Jednak chyba powinnaś się zastanowić czy jakieś błędy wychowacze nie zostały popełnione bo synek trąci trochę prostakiem. Hmmm a może to tatko zawiódł i nie przekazał bontonu i sawuar-wiwru w postaci pomocnika paska skórzanego ?

ocenił(a) film na 5
daria_d_filmaniak

Teraz dopiero zauważyłem,że o mój wpis rozpętała się mała awanturka.Nie taki był mój zamiar,ale mówi się trudno i żyje się dalej.Chciałem sprowokować Agętonika do dyskusji ,ale mi nie wyszło.Dyskutowaliśmy wiele razy ,po przyjacielsku i chyba jesteśmy dalej w dobrych stosunkach mimo tego,że nasze gusta są coraz bardziej odmienne :) Dziękuję za jakąś tam formę obrony mojej opinii choć szczerze mówiąc lubię niekiedy nawalankę na bejsbole . Gdyby się trafił ktoś bystrzejszy chętnie bym odpisał ,ale trafiło się to nieszczęście (thc...)więc szkoda było mi czasu :)

ocenił(a) film na 5
daria_d_filmaniak

Ślę ukłony wszystkim Dziewczynom i mam niestety dla Was złą wiadomość.Facet oglądający świat poprzez liście w koronie drzewa i z pasją szorujący toalety to WYJĄTEK,a nie reguła :) Gdyby miał neta daję sobie głowę uciąć,że napisałby do Was Jest empatycznym mężczyzną,a jego praca to forma zadośćuczynienia za tysiące lat potwornego patriarchatu.Żeby chociaż trochę poprawić nastroje Fankom slow cinema miał w wersji pierwotnej czyścić toalety gołymi rękami i własnych włosów używać jako mopa :)

ocenił(a) film na 9
clarencefilmweb

Widzę, że już sobie wyrobiłeś obraz dziewczyn oglądających z zachwytem ten film. Samotne, marzące o takim mężczyźnie i patrzące w okno, a nuż się zjawi... Otóż ja nie wyczekuję, ale chciałabym żebyś świat był przepełniony takimi ludźmi. Ot tak po prostu.

ocenił(a) film na 5
majkalipcowa

Przepraszam .Zbyt dużo durnot powypisywałem w tym wątku. Chciałem podpuścić Agę,która lubi walczyć z patriarchatem i zażartować o wewnętrznym spokoju głównego bohatera,który tak Was uwiódł. Wątpię by życie jakie prowadził dawało mu szczęście choć spokój/rutyna/pogodzenie z losem też bywa grą wartą świeczki. Nic na to nie poradzę,że film nie trafił mi do przekonania.Nie był dla mnie wiarygodny,nie czułem spokoju,a raczej już zaakceptowaną samotność głównego bohatera. Choć głowy sobie uciąć nie dam bo jednak porównując się z Japończykami jestem mentalnie dramatycznie odmienny . Spadam na drzewo i mam nadzieję,że więcej bałaganu tu nie narobię :) Ukłony.

ocenił(a) film na 9
clarencefilmweb

Mi ten "bałagan" nie przeszkadza. Po to są fora żeby właśnie wymieniać się opiniami o filmach. Czasem dzięki temu odkrywamy w filmie coś nowego. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
clarencefilmweb

Mi ten "bałagan" nie przeszkadza. Po to są fora żeby właśnie wymieniać się opiniami o filmach. Czasem dzięki temu odkrywamy w filmie coś nowego. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
majkalipcowa

Może faktycznie w tym filmie bardzo uwodzi muzyka...

ocenił(a) film na 9
clarencefilmweb

A zauważyłeś może, że on za to czytał książki? Do dzieła. Może warto spróbować.

ocenił(a) film na 5
majkalipcowa

Tak z czystej ciekawości.Skąd wiesz,że nieczytaty jestem ?

ocenił(a) film na 9
clarencefilmweb

To było tylko takie odniesienie się do Twojej sugestii "Toalet u nas dostatek .Do dzieła"... więc Tobie poleciłam zamiast toalet (które poleciłeś kobietom) - książki, co też bohater filmu lubił.

ocenił(a) film na 5
majkalipcowa

Co to się stałosię,że tak zaniemówiłaś ? Nie wierzysz ,że faceci umieją czytać ? Moją najważniejszą pasją jest film,ale lubię też inne rzeczy.Zaryzykuję !!! Moja propozycja brzmi - to które z nas udowodni,że więcej czyta i ma większą wiedzę w dziedzinie literatury wyznaczy przegranemu trzy publiczne toalety w jego mieście do wyczyszczenia na galowy błysk :) Idziesz na to ?

ocenił(a) film na 9
clarencefilmweb

Nie zaniemówiłam, ale uwierz FW nie jest całym moim życiem :) Mimo, że uwielbiam kino. Jak mam Ci niby udowodnić ile czytam i po co mam to robić?

ocenił(a) film na 9
majkalipcowa

I ciekawostka. W kinie w moim mieście w toalecie właśnie przyjęła się gra w kółko i krzyżyk. Fajna sprawa.

ocenił(a) film na 5
majkalipcowa

Jestem tylko prostym gburem .Niby fajna,ale wolę branie byka za rogi i próbę kontaktu bezpośredniego niż uduchowione certolenie się. Chyba ,że ma to być hołd dla filmu. Dla mnie dziwny bo widziałem pewnie kilka tysięcy lepszych ,ale skoro są wielbiciele to może warto zamiast kolejnego krzyżyka zostawić adres kawiarenki z godziną spotkania i oddawać hołdy większą grupą :) Dobrej nocy :)

Agatonik

tak jest

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Nie masz jednak wrażenia, że główny bohater wcale nie był aż tak szczęśliwy w takim życiu i w tym mieszkaniu i w tej codzienności? Nie wiemy czy miał jakieś ukryte pragnienia czy faktycznie taki byl świadomy wybor, ja, pomimo tego, że doceniam drobne i proste rzeczy, jak czas spędzony z rodziną, spacer z psem, smak lodów latem i nigdy nie goniłam za pieniędzmi ponad wszystko, to jednak nie chciałabym żyć w taki sposób, wykonując taką pracę…oczywiście jest to subiektywna ocena, ale miałam nieodparte wrażenie, że nie widzę szczęścia w głównym bohaterze choćbym chciała je dostrzec.

ocenił(a) film na 9
daria_d_filmaniak

Nie wiem, czy był szczęśliwy czy nie. Zresztą w komentarzu nic o tym nie pisałam. Bardziej bym to określiła jako pogodzenie się, znalezienie harmonii w tym, co było dla niego dostępne. Tak naprawdę nie wiemy o nim nic, możemy się tylko domyślać, ale to tylko domysły. Spostrzegamy i oceniamy życie innych ludzi z własnej perspektywy, co jest normalne, dopisujemy swoje interpretacje na bazie własnych doświadczeń. Ale czy one są prawdziwe dla drugiej osoby? Czasami tak, najczęściej nie. Dlatego nie wiem, czy był szczęśliwy. Chwilami nie wiem, czy sama jestem szczęśliwa - jednego dnia tak, innego mniej. Pozdrawiam:-)

daria_d_filmaniak

Birds flying high you know how I feel
Sun in the sky you know how I feel
Breeze driftin’ on by you know how I feel

It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me…
Yeah…
It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me…
Wooooo…
And I’m feeling good

Fish in the sea you know how I feel
River running free you know how I feel
Blossom on the tree you know how I feel

It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me…
And I’m feeling good

Dragonfly out in the sun you know what I mean, don’t you know
Butterflies all havin’ fun you know what I mean
Sleep in peace when day is done that’s what I mean

And this old world is a new world,
And a bold world
For me.,.

Stars when you shine you know how I feel
Scent of the pine you know how I feel

Oh… Freedom is mine
And I know how I feel

It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me…

And I’m feeling good…!

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Cóż, paradoksalnie te rytuały bohatera były iluzorycznym budulcem, za pomocą którego chciał się obudować przed prawdziwym życiem. Powitanie Słońca jest z kolei rytuałem, dzieki któremu w prawdziwe życie łapiemy w pełni.

ocenił(a) film na 9
jarik44

Zapytam "filozoficznie" - a co to jest prawdziwe życie? Kto to określa? Dla niego ta codzienność była na ten moment najbardziej prawdziwym (bo jego) życiem, jakie miał.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

W tym przypadku prawdziwym życiem były przerwane, nieprzepracowane relacje z bliskimi, przed którymi on uciekł w banalne rytuały, które dawały mu tylko iluzję szczęścia. To szczęście było czymś tak chwiejnym, że wystarczyły drobne perturbacje, żeby jego dobre samopoczucie tąpnęło. Symbolem jego życia była błękitna plandeka, przysłaniająca jakąś dziurę w miejscu, na którym coś kiedys było, najpewniej dom, a który "tak łatwo się zapomina".

ocenił(a) film na 6
jarik44

O, wreszcie ktoś kto zrozumiał film i wyłamał się z pisania o tym jakie to szczęście w nim nie było ukazane i jak nie zazdrości wspaniałego slow life:)

Zgadzam się, dla mnie ukryty główny temat filmu to ucieczka od nieprzepracowanych traum i pogodzenie się z tym, że trzeba żyć życiem zastępczym.

"błękitna plandeka, przysłaniająca jakąś dziurę w miejscu, na którym coś kiedys było" kurcze ciekawe spostrzeżenie, a umknęło mi to. Gdzie była ta plandeka?

ocenił(a) film na 9
Stolarcfc

Bardziej pod koniec filmu, jak pojechał on na rowerze i gadał z jakimś dziadkiem. Ten dziadek pytał się go co tam było, bo "nie moze sobie przypomnieć.

ocenił(a) film na 9
jarik44

To są tylko twoje interpretacje i domysły. Mogło oczywiście tak być, ale mogło też być całkiem inaczej.

ocenił(a) film na 2
Agatonik

Równie "pasjonujący" film można nagrać kamerą w dwunastnicy. Codzienne te same czynności skończone wydalaniem. Przy odrobinie dobrej woli film o rosnącej trawie ma też sporo do przekazania podobnie jak analiza liści na drzewie w kontekście zachodzącego słońca .

Agatonik

dzięki za tą polecankę, zainteresowałas mnie tym. lubie kino akcji ale lubie też filmy o patrzeniu jak trawa rosnie :) a jesli są tam ksiazki i ogrody to taki film ma u mnie szanse.

ocenił(a) film na 9
tallis1___

To podziel się wrażeniami po seansie:-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones